Кожна машина має рухливі з’єднання або поверхні, для нормальної роботи яких необхідні мастильні матеріали. С часом вони забруднюються найдрібнішими частинками металу, продуктами згоряння, краплинами води та маленькими піщинками. Машини на такому мастилі працювати не можуть. Коли термін придатності масла закінчується, його заміняють новим. Промислові підприємства за рік накопичують велику кількість відпрацьованих мастил. Об’єми забрудненого або відпрацьованого масла постійно збільшується.
У складі відпрацьованих олив є токсичні хімічні сполуки та важкі метали. Одна краплина такої речовини забруднює майже кубометр чистої води. Забруднюються ґрунти, гинуть рослини. Коли шкідливі речовини потрапляють до людського організму, людина починає хворіти. Тому проблема утилізації та переробки небезпечних відходів дуже актуальна на сьогодні.
Питання збереження природи дедалі звучить все актуальніше. Будь-який із нафтопродуктів, вилитий на землю, наносить велику шкоду екосистемі. Тому переробці відпрацьованого мастильного матеріалу приділяється багато уваги. З кожним роком винаходять нові методи його очищення та відновлення.
Згідно з чинним природоохоронним законодавством України, усі бу мастильні матеріали, які збирають та відправляють на переробку, можна розподілити по їхньому призначенню та по способу використання на групи:
промислове індустріальне мастило для застосування у промислових механізмах – верстатах та енергетичному обладнанні;
трансформаторне мастило, яке використовують для охолодження трансформаторів під час роботи;
трансмісійні рідини, на яких працює важка техніка та автомобілі, редуктори;
компресорні масла та компоненти для промислового компресорного обладнання;
турбінне масло для роботи великого промислового обладнання, підшипників та турбін;
моторна олива для автомобільних та промислових двигунів;
гідравлічні рідини – для роботи гідравлічних систем та приладів.
Усі відпрацьовані оливи – це токсичні рідини з великим ступенем вмісту хімічних речовин та важких металів. Їх відносять до небезпечних речовин другого та третього класу токсичності. Для попередження та запобігання забруднення їх необхідно збирати у спеціальні ємності для подальшої безпечної переробки. Цією діяльністю можуть займатися тільки спеціалізовані компанії, які мають на це дозвільні документи та необхідне за технікою безпеки обладнання.
Ще століття тому відходи мастильних матеріалів просто спалювали, щоб отримати теплову та електричну енергію. Більше 50 років пішло на винахід методів очищення та переробки. Утилізація відпрацьованих олив має такі цілі:
очищення мастила від забруднення;
вторинне застосування продуктів.
Наприклад: відпрацьоване моторне масло утилізують шляхом переробки в дизельне пальне. Після очищення та переробки моторного мастила отримують перероб, який стає сировиною для виробництва деяких сортів мастильних матеріалів. Такі продукти нічим не відрізняються від продуктів, отриманих при переробці сирої нафти.
З 1600 мл відходів можна отримати приблизно 1000 мл нового матеріалу. І цей процес можна повторювати знову і знову. Продукт переробки застосовується для пічного опалення, як консервант від корозії для металічних поверхонь, як добавка в будівництві.
Основним способом переробки забрудненого мастила є очищення. Досягається шляхом використання фізичних, фізико-хімічних, термічних та хімічних методів. Наразі існують такі способи очищення та переробки:
Повторне очищення мастильної оливи, яка змішана з водою та дрібними твердими забруднювачами, за допомогою відстоювання, фільтрації, відцентрової очистки та випарювання. Очищені мастила відправляють на повторне використання.
Більш окислений використаний мастильний матеріал відновлюється хімічними способами. Для цього відходи обробляються розчинником, застосовується кислотно-лужне промивання та дегідратація, а потім адсорбція глиною. Всі операції проходять у спеціальному обладнанні, яке підлягає обов’язковій сертифікації.
Найбільш окислена відпрацьована олива обробляється розчинниками, далі проводиться гідроочищення та адсорбція, а потім продукт відправляється на дистиляцію – крекінг. На виході отримують дизель з цитановим числом (показником самозаймання) 40 або бензин.
Відходи з великим ступенем забруднення та окислення, які важко очистити, спалюють. Але для цього можна використовувати тільки спеціальні печі. Теплова енергія використовується для обігріву або генерації електричного струму.
Переробка стає ефективною при застосуванні сучасного технологічного обладнання та дуже необхідною для економії енергоресурсів.
Спеціалізована промислова компанія ТОВ «Otrabotka UA» викупає для переробки та утилізації відпрацьовані промислові оливи, солідол та інші нафтопродукти. Компанія має спеціальний дозвіл та ліцензію на проведення відповідних робіт, а також власний автопарк для перевезення небезпечних відходів. Працівники компанії – фахівці своєї справи, які мають великий досвід безпечної загрузки та транспортування небезпечного вантажу.
Будь-яке промислове підприємство в Україні може здати відпрацьовану олію на відновлення. При цьому заробити хороші гроші, а головне – зберегти чистоту планети. Продаж відпрацьованих мастильних матеріалів вигідний для промислових підприємств. Вони отримують додатковий прибуток та безкоштовне й безпечне для них завантаження та перевезення токсичних відходів. Продати відпрацьовані мастила можуть і великі підприємства, і дрібні приватні. Переробка й утилізація відпрацьованих мастильних матеріалів є перспективною справою, яка дає можливість ефективного використання природних ресурсів та розвитку економіки держави.