В промисловості все велике обладнання працює з використанням мастильних матеріалів, або просто масла чи мастила. Коли змащувальна рідина довго працює, то поступово насичується пилом, дрібними піщинками, крапельками води. Настає момент, коли термін придатності закінчується, і мастило втрачає свої головні властивості. Користування ним стає неможливим, і його потрібно замінювати на нове. От тоді виникає питання – що робити з відпрацьованим маслом та де його можна застосовувати, щоб забруднень навколишнього середовища було менше.
Мастило – це продукт, отриманий із сирої нафти. Якщо сама нафта виливається на ґрунт або у водойми, вона забруднює все навколо та робить непридатною до використання і воду, і землю. Використані мастила несуть ще більшу загрозу для довкілля, ніж чисті нафтопродукти. Відпрацьовані оливи шкідливі не тільки для довкілля, а несуть загрозу й для людини. А кількість машин та механізмів росте, тому проблема з утилізацією відпрацьованого мастила дуже актуальна. Їх збирають та намагаються переробляти та знову використовувати.
Переробці та утилізації підлягають:
індустріальні мастила – це мінеральні мастильні матеріали для промислових механізмів (верстатів, енергетичного устаткування);
моторні масла з металообробних цехів, майстерень, СТО по ремонту автомобілів, сільськогосподарських підприємств, теплових електростанцій та нафтопереробних заводів;
трансмісійні мастила, які служать для забезпечення нормального руху вузлів транспортних засобів;
компресорні масла – це різні компоненти для компресорів, вони є токсичними хімічними сполуками, попадання яких у природу згубно діє на все живе;
трансформаторні масла, які використовують у системах охолодження трансформаторів;
турбінні мастила – застосовуються у роботі парових турбін, компресорного обладнання, підшипників;
гідравлічні масла, що необхідні для роботи гідравлічних насосів та інших систем.
Нафтопродукти не розчиняються у воді, а тривалий час лишаються в незмінному вигляді. Всі відпрацьовані мастила відносять до групи небезпечних відходів другого або третього класу токсичності.
Коли компоненти відпрацьованої олії потрапляють в організм людини або інших живих організмів, можуть спричини розвиток важких захворювань. При попаданні у водойми гине риба та рослини. Всього лиш однієї краплі забруднювача достатньо для того, щоб отруїти до 1000 літрів питної води. Стає не придатною до обробки земля. Розлиті нафтопродукти можна видалити лише частково, і лише разом з ґрунтом.
Зараз в Україні вже налагоджені виробництва з прийому, переробки та утилізації всіх токсичних мастильних відходів виробничих підприємств. ТОВ «Відпрацювання UA» приймає відпрацьовані мастильні матеріали для безпечної переробки. В штаті компанії працює спеціально підготовлений, достатньо досвідчений персонал, який в короткі терміни та безпечно забере всі токсичні відходи. Компанія має власний автопарк машин для збору та транспортування олив на переробку. Підприємства можуть продати використані індустріальні мастила, солідол, масло для редукторів по вигідних цінах.
Ще століття тому відпрацьоване мастило просто спалювали для генерації електроенергії. Коли почало стрімко розвиватися машинобудування та промисловість, люди стали працювати над методами очищення та повторного застосування ПММ. Спочатку використовували прості методи очищення фільтруванням, а потім перейшли до більш складних та ефективних.
В залежності від способу очищення, всі існуючі методи утилізації можна розподілити на:
фільтрацію за допомогою системи фільтрів, очищення на місці застосування мастила;
регенерацію для подальшого використання за допомогою багатоступеневого очищення з метою отримання чистого продукту, який не відрізняється від отриманого з нафти;
переробку для отримання палива (дизельного пального та бензину).
Проста утилізація – спалювання, можлива тільки в спеціальному обладнанні. Для відновлення або переробки також необхідне спеціалізоване оснащення та дозвільні документи на проведення діяльності.
Відпрацьовані мастила після відновлення знову направляють для змащування вузлів агрегатів або охолодження систем. В залежності від ступеню очищення та способів переробки отримують різні продукти.
Після декількох обробок із відпрацьованого мастила отримують моторне пальне. Для цього із бу мастила видаляють забруднення і домішки та застосовують поетапно:
дегідратацію;
кислотно-лужне очищення;
дистиляцію отриманих для переробки продуктів.
Цетанове число таких продуктів досягає 40, а неприємний запах прибирають за допомогою дезодорування.
Після проведення всіх очищувальних процесів: осадження, кислотно-лужного промивання, адсорбції глиною та промивання водою і дистиляції, отримують механічне масло, яке відповідає національному стандарту №30. Отриманий продукт використовується для роботи великих промислових агрегатів на підприємствах.
Мінімально очищене відпрацьоване мастило використовується для змащування:
ланцюгів;
поворотних механізмів;
петель у великогабаритному обладнанні.
В цих сферах немає високих вимог до якості продукту.
Також відпрацьоване мастило використовують просто як паливо для обігріву в рідкопаливних котлах. Таке опалення доступне та коштує зовсім небагато.
Більшість підприємств, де постійно застосовуються мастильні матеріали, вибирає співпрацю з компаніями, які виконують переробку забруднених масел. Можна здати всі види промислових відпрацьованих мастил та отримати непогані гроші. Продаж здійснюється по максимально вигідним для підприємств цінам. Використання повторної переробки відпрацьованих мастил дає змогу вберегти нашу планету від токсичних забруднень.