Головна
Каталог
Контакти
Більше

Друге життя відпрацьованих мастил

Питання збереження довкілля зараз стоїть дуже гостро і його актуальність завжди буде високою. Саме цьому кожен господар, фермер або підприємець повинен бути зацікавленим в утилізації технічних відходів – відпрацьованого мастила, нафтопродуктів, солідолу. Утилізація таких відходів повинна проводитися згідно з усіма правилами та технікою безпеки. Переробка масла – це не просто необхідність, яку диктують екологічні проблеми, а ще й можливість виробити ще одну корисну для промисловості сировину.

Чи можна переробити використані мастила

Відпрацьована олива – це будь-який вид повністю використаних синтетичних або нафтових олій. Таке масло необхідне для роботи автомобілів, сільськогосподарської та промислової техніки. Під час роботи техніки в мастило потрапляють бруд, хімічні речовини, металеві часточки, що знижує його якість та експлуатаційні характеристики. Згодом його потрібно замінити на нове.

А що ж робити з бу мастилом? Розберемося, чи є міф про те, що використані масла не можна переробити й повторно використати, правдивим. Вчені вже підтвердили, що економічний розвиток людства рухається по синусоїді – підйоми та спади змінюють один одного. Ринок нафти є особливо вразливим. Не всі країни світу мають свої запаси паливних ресурсів, тому дуже залежать від цін на «чорне золото».

Серед нафтопродуктів велику частку займають саме оливи – індустріальні, моторні, трансформаторні. Наприклад, у світі споживається близько 60 млн тонн моторних масел, а на переробку направляється лише приблизно 3%. В теорії використані нафтопродукти можуть забруднити 4 тис. тонн чистої води – річна потреба води на 50 людей. Відпрацьовані мастила містять токсини, хімікати, важкі метали, а у природі руйнуються дуже повільно. Тому правильна утилізація небезпечних відходів, а також їх переробка, яка зараз дуже доречна і можлива, забезпечують величезні екологічні переваги та дають нову сировину.

Переваги переробки

Отже, використана моторна олія, гідравлічні рідини, мастило для редукторів та трансформаторів й інші види промислових мастил забруднюють навколишнє середовище. Ось декілька основних причин, чому їх варто переробляти та повторно використовувати:

  • Запобігання забрудненню запасів питної води та ґрунту.

  • Заощадження цінних ресурсів, оскільки деякі види масел не зношуються, а лише забруднюються.

  • Відпрацьовані, а потім очищені олії використовуються як сировина для нафтохімічної і нафтопереробної промисловості. Масляні фільтри використовуються як джерело металу.

  • Відновлення мастил дозволяє отримати декілька різних базових сировин, з яких потім виробляють різні товарні продукти.

Отже, перероб масла – не пуста трата часу. Він має суттєві переваги для збереження природи та економного використання ресурсів.

Основні методи відновлення використаного масла

Відпрацьовані масла можна відновити декількома способами. Кожен з методів передбачає багатоетапну обробку і має свої особливості. Вищий пілотаж переробки – коли вихідний продукт за своїми властивостями та характеристиками перевершує первинний. Основні методи регенерації промислових масел називають фізико-хімічними. До них належать:

  1. Коагуляція. За допомогою спеціальних речовин – коагуляторів відбувається штучне укрупнення частинок бруду. Процедура триває 20-30 хвилин, після чого сировину відстоюють, відцентровують, фільтрують.

  2. Адсорбція. Проводиться за допомогою речовин-адсорбентів. Адсорбенти можуть бути природними (боксити, глини) або штучними (силікагелі, окис алюмінію). Адсорбенти «збирають» забруднення на свою поверхню.

  3. Іонно-обмінне очищення. Відбувається завдяки здатності іонітів утримувати бруд. За своєю структурою іоніти – тверді гелі, які отримують через полімеризацію і поліконденсацію органічних речовин. Головна перевага методу – видалення з масла також кислотних забруднень.

  4. Селективне очищення. Очищення відпрацьованих нафтопродуктів таким методом відбувається завдяки розчиненню окремих сполук – кисневих, сірчаних, азотних. Як розчинник використовують ацетон, різні спирти, нітробензоли, фенолі та ін. Селективне очищення відбувається в спеціальних установках «змішувач-відстійник» з додатковими секціями випаровування для виключення розчинника. Також селективне очищення проводять за допомогою обробки пропаном, що дозволяє розчиняти вуглеводні масла й утворювати осад з асфальтосмолистих речовин.

Кожен із методів переробки гідравлічного, трансформаторного, компресорного мастила та інших індустріальних олив має свої переваги та недоліки. Фізико-хімічні способи – основні, але існують й інші. Наприклад, відновлення «на ходу» за допомогою запуску в мастильну систему агрегату трибохімічних відновників (ТХВ).

Як і де використовується відновлена олія

Застосування перероблених масел – поширене явище для багатьох країн світу. Оливи навіть після скінчення терміну вживання зберігають свої властивості та можуть «прожити» ще одне життя. Виходить, що відпрацьоване турбінне, моторне, компресорне мастило та інші промислові оливи можна здати на переробку. Скуповують таку сировину для того, щоб:

  • Переробити і випустити новий продукт. Часто підприємства, які випускають мастильні рідини, купують використані масла, щоб очистити і використати у виробництві нового продукту.

  • Очистити і використати повтроно. Деякі види двигунів адаптовані для повторного застосування мастила. Відпрацювання фільтрують, насичують і пускають у роботу.

  • Використовувати для змащення. Використана гідравлічна, редукторна, трансмісійна олія та інші зберігають багато своїх функцій, що дозволяє використовувати їх для змащення металевих деталей, наприклад, ланцюгів або блоків.

  • Застосовувати як засіб обігріву. Відпрацювання легкозаймисті, підтримувати з ними вогонь не складно. Також можна використовувати сировину як теплоносій. Вже існують котли, які працюють на таких рідинах. Продаж відпрацювань корисний і для власників такого теплового обладнання.

  • Використовувати на залізниці. На залізній дорозі використаними оліями змащують шпали та рейки.

  • Захищати металеві деталі від корозії. Не зважаючи на погіршення деяких характеристик, відпрацьоване масло надійно захищає від корозії.

Утилізація та переробка використаних індустріальних мастил – справа нелегка та відповідальна. Оптимальне рішення – звернутися до підприємства по утилізації відходів. Ця послуга гарантує правильну утилізацію. В Україні такі послуги надає компанія ТОВ «Відпрацювання UA». Якщо ви шукаєте, кому продати використаний солідол та інші оливи, «Відпрацювання ЮА» – гарне рішення. Компанія гарантує професійний підхід.